Praca arteterapeutyczna inspirowana zjawiskiem bioluminescencji jako sposób wsparcia pacjenta onkologicznego
Projekt zrealizowany we współpracy z Fundacją Onkologiczną w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach w interdyscyplinarnym zespole : prof. Jolanta Jastrząb (ASP), dr Edyta Nieduziak ( UŚ) dr Agata Szymanek ( ASP) i Artur Pławski ( fotograf).
Scenariusz warsztatów oparty był na publikacji Michela Anctila „Luminous Creatures: The History and Science of Light Production in Living Organisms”, a jego głównym celem wykorzystanie i tworzenie opowieści wokół bioluminescencji traktowanej jako transformująca siła. W trakcie spotkań z Pacjentkami i Pacjentami uaktywniały się potencjały twórcze w efekcie procesu stymulującego twórcze myślenie. Zaczynając od obserwacji otoczenia i inspiracji ze świata przyrody oraz obserwacji światła pod względem estetycznym, poprzez aktywność twórczą, a kończąc na grupowej i indywidualnej analizie artystycznych dokonań Pacjentek i Pacjentów – wszystkie działania zmierzały do redukcji wewnętrznych napięć Pacjentek i Pacjentów. Obserwowanie światła „na zewnątrz” jak i „wewnątrz” miało działanie uspokajające i wyciszające, pomagało w regulacji oddechu, dawało nowe pokłady energii, uczyło uważności i bycia tu i teraz.
Kluczowym elementem projektu i procesu terapeutycznego było dokumentowanie przez osoby biorące udział w projekcie odczuć, wrażeń i refleksji wynikających z obserwacji procesu bioluminescencji przy pomocy artbooka „świetlika”.
W planowanym projekcie założyliśmy, że działania oparte o zjawisko bioluminescencji mogą okazać się skutecznym sposobem wspierania pacjentów w chorobie nowotworowej.
Projekt był zrealizowany w cyklu 8 artystycznych warsztatów. Warsztaty to projekt artystyczny wykorzystujący ogromny potencjał tkwiący w pojęciu światła. Projekt zrealizowany był w miesiącach marzec- maj 2024.