Głowa w chmurach
Uwielbiała bawić się sama – wymyślała państwa, zamykała się w szafach, a jedna z jej ulubionych zabaw polegała na przyglądaniu się chmurom i dostrzeganiu w nich różnych kształtów, twarzy, zwierząt
Roger Urbanowicz w „Śnialni” o swojej mamie Urszuli Broll
W ramach projektu „wŁĄCZNIK” miałam przyjemność w listopadzie 2024 przeprowadzić dwa warsztaty będące platformą dialogu młodzieży i osób z niepełnosprawnościami w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.
W ramach realizowanych warsztatów w projekcie „wŁĄCZNIK” sięgnęłam po metodę pracy jaką jest artyfikacja
Inspiracją tematyczną warsztatów była twórczość Urszuli Broll, która skłania do przemyślenia relacji człowieka z naturą i metafizycznym wymiarem rzeczywistości. Jej twórczość pozwoliła mi docenić ale też wykorzystać rolę chmur w aspekcie terapeutycznym. Budowa, kształt chmur i sposób, w jaki pokrywają niebo mają niewątpliwy wpływ na odniesienia do naszych wyborów, naszego samopoczucia i odbioru otaczającego nas świata. Obserwowanie nieba z niezmiennie nowym obrazem chmur pozwala na wyciszenie umysłu, budowanie uważności na bycie tu i teraz, uspokaja oddech. Pogoda w trakcie trwania warsztatów nie sprzyjała wyjściu na spacer w związku z tym postanowiłam z uczestnikami wyjść na balkon w budynku galerii gdzie mogliśmy choć przez chwilę oddać się obserwacji w działaniu. Niebo tego dnia pozbawione było chmur. Za to mieliśmy wrażenie zatopienia „głowami w chmurach” co uczestnikom uświadomiło walor twórczego odbioru otaczającej człowieka rzeczywistości. Warsztaty zainicjowały dyskusję i rozmowy na temat naszych relacji z innymi oraz z samym sobą. Chmury stały się inspiracją do dyskursu jako pewnego rodzaju metafory procesów zachodzących we współczesnym świecie. Jedna chmura a zachmurzone niebo, pojedyncze jednostki a całe społeczeństwa. Czy istotą jest współtworzyć i współpracować ze sobą, by w konsekwencji wypracować wspólną wartość, czy prowadzić oddzielną egzystencję, czy dbać o dobro wspólne czy jednostkowe. Uczestnicy w ramach warsztatu współtworzyli, współpracowali i w konsekwencji wypracowali wspólną artystyczną wartość. Efektem końcowym jest instalacja, która będzie prezentowana na wystawie w holu Galerii BWA podsumowującej tegoroczne działania w ramach projektu ,,wŁĄCZNIK’’.
Uczestnikami warsztatów były dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną/Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,W Pełni Sił”/, którym towarzyszyli ich opiekunowie ze stowarzyszenia oraz młodzież ( 3 osoby), która również uczestniczyła w realizacji zajęć, ale także wspierała mnie na każdym etapie procesu, pomagając w technicznych aspektach przygotowania przestrzeni do pracy, przygotowaniu materiałów, dokumentacji procesu i pracy z uczestnikami.
Warsztaty były częścią projektu ,,wŁĄCZNIK’’ – cyklu spotkań stanowiących platformę dialogu młodzieży i osób z niepełnosprawnościami. Głównym celem projektu jest integracja i aktywizacja osób z niepełnosprawnościami do uczestnictwa w kulturze poprzez proces nawiązywania relacji społecznych zainicjowanych przez środowiska młodzieżowe oraz przeciwdziałanie krzywdzącym stereotypom. Kuratorkami projektu są Aneta Zasucha i Olga Kasztelewicz.
Dokumentacja fotograficzna
Dokumentacja fotograficzna dzięki uprzejmości Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,W Pełni Sił” oraz Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.